fbpx Skip to main content

Zirkonyum Kaplama

Zirkon maddesinin ısı ve işlem görmesi sonucu diş ve diş etine uygun şekilde hazırlanması ile zirkonyum elde edilir. Estetik diş uygulamalarında, özellikle de gülüş estetiği uzmanları tarafından rağbet gören zirkonyum diş kaplama birçok yönden avantaj sağlar.

Zirkonyum kaplama, çeşitli nedenlerle uygulanabilir. Hastanın sadece estetik kaygı taşıması şart değildir.

Zirkonyum diş kaplama tüm dişlere uygulanır mı? Sorusu çokça merak edilen sorulan arasında yer almaktadır. Siz konusu estetik kaygı olunca, sadece görünenler olarak algılanabiliyor. Ancak dişler konusunda duruma bu şekilde bakılmıyor. Görsellik kadar sağlık ve konforlu kullanım da işin içerisine dahil oluyor. O nedenle güzel olan her uygulamayı istenilen yere yapmak doğru değildir. Neyse ki zirkonyum kaplama hem estetik ihtiyacını hem de sağlıklı ve konforlu bir diş yapısını bir arada sunuyor.

Zirkonyum Kaplama Öğütücü Arka Dişlere Uygulanır mı?

Arka öğütücü dişler, on dişlere nazaran bir tık daha dayanıklıdır. Çiğneme görevini üstlendikleri için baskı karşısında dirençlidir. Görsel olarak zirkonyum maddesi şeffaf, incedir. Dolayısıyla akla dayanıklılık sorusu gelmektedir. Görüntüsü ile yapısı tamamen farklı olan zirkon maddesi, oldukça dayanıklı ve dirençlidir. O nedenle tüm dişlerde rahatlıkla uygulanabilir.

Zirkonyum Diş Kaplamada Renk Seçeneği Var Mı?

Zirkonyum Diş kaplamalarında birçok renk seçeneği bulunmaktadır. Dilediğiniz rengi dişinize uygulayabilirsiniz.

Kaplama Rengi Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Herkes bembeyaz dişlere sahip olmayı ister. Bakımlı, temiz, hoş bir görüntü oluşturan dişler, yüzün en önemli aksesuarı gibidir. Kar beyazı dişler yaptırabilirsiniz. Ancak önemli bir detayı hatırlatmakta fayda var.

Ten rengimiz ile diş renginiz birbiri ile alakasız olmamalıdır. Doğal bir görünüm istiyorsanız bu detayı atmamalısınız. Zira, güzel görüntü elde etmek isterken göze batan bir diş yapısı ile karşılaşabilirsiniz.

Dişlerin olması gerekenden daha aşırı beyaz olması, takma diş algısı yaratabilir. Yüzünüze uyum sağlamayan bir diş rengi de rahatsız edici görünebilir.

Zirkonyum Kaplama Ne Kadar Sürede Dişe Uygulanıyor?

Porselen kaplamaların yapım aşaması ve dişe yerleştirilmesi uzun bir zaman gerektirebiliyor. Üstelik ölçüler sıkıntılı olup dişe uyum sağlandığında süre iki katına çıkabiliyor.

Zirkonyum diş kaplama için bu durumlar siz konusu değildir. Zirkonyum hazırlandıktan sonra çok çabuk dişe yerleştiriliyor. Ölçü ve uyumsuzluk gibi problemlerle karşılaşmadan klinikten ayrılıyorsunuz.

Zirkonyum Diş Kaplamada Ölçü Nasıl Alınır?

Porselen diş yapımında ölçü alımı için diş lapası denen hamur benzeri bir yapı kullanılır. Dişe yerleştirilerek diş kalıbı çıkarılır.

Bu işlem çoğu hastada mide bulantısı, tiksinti gibi sorunlara yol açabiliyor. Ancak zirkonyum kaplamalarda ölçü alımı 3D teknoloji kullanılarak alınıyor. Her şey dijital ortamda sıfır hata ve yanılma payı ile rahat bir şekilde yapılıyor. Üstelik kaplamalar daha hazır olmadan, yine teknoloji sayesinde, bitmiş hali ile nasıl görüneceğinizi görebiliyorsunuz. Olası sürprizleri önlemek adına titiz bir çalışma yürütülüyor. Bu sayede hoşunuza gitmeyen yerleri, olmasını istediğiniz şekilde değiştirip hataları düzelterek son şeklini verebiliyorsunuz.

Zirkonyum Kaplama Kullanım Süresi

Genel bir süre söylemek bu konuda pek de doğru olmaz. Kişinin dişlerine nasıl baktığı, temizliğine ne kadar dikkat ettiği, yeme içme alışkanlığı  gibi hususlar kaplamanın süresini belirleyen önemli faktörler arasında yer alır. Dişlerine iyi bakan hastalar on beş hatta yirmi yıla yakın bir süre zirkonyum kaplamalarını kullanabilir. Yediğine, içtiğine, diş temizliğine dikkat etmek öncül koşul elbette.

Doğal dişlerinize gösterdiğiniz hassasiyeti zirkonyum kaplamaya göstermeniz yeterlidir. Ekstra bakım, ürün gibi takviyelere gerek yoktur.

Author Dişçim İstanbul

More posts by Dişçim İstanbul