fbpx Skip to main content

3D CT Tomografi

Modern diş tedavisi için en gelişmiş teknolojiyi kullanın. 3D CT Tomografi ile dişlerinizi güvende ve sağlıklı tutun.

444 39 77

Diş rahatsızlıklarında hekimlerin en çok başvurduğu yöntemlerden bir tanesidir. Dijital ortamda dişin iç yapısını, yumuşak ve sert bölümlerini her yönü ile gösteren projeksiyon yardımı ile görüntülenen yöntemdir.

3D Tomografi Hangi Durumlarda Çekilir?

Her diş sorununda 3d tomografi çekimine gerek duyulmaz. Hekim bazı basit sorunlarda röntgene gerek duymadan müdahale eder. Ancak hassas olunması gereken bazı diş sorunları için 3d röntgen uygulanır. Bunlardan bazıları;

Zorlu ve riskli 20’lik diş sorunlarında 3d tomografi uygulaması kullanılır. Yirmilik dişlerin alınması, zor ve riskli olabilir. Sinüslere, damar ve sinirlere uzaklığı kontrol edilmesi gerekir. Bu, en iyi 3d röntgen yöntemi ile görüntülenebilir.

Çene kemiğinde meydana gelen kist, tümör gibi sıkıntılı durumlarda üstünkörü müdahale edilmez. Dişlere yakınlığı, risk teşkil edip etmemesi, alınması durumunda beklenmeyen komplikasyon oluşmasını önlemek için 3d tomografi kullanılır.

3D Röntgen Uygulanırken Radyasyon Çok Fazla Mı?

Ağız ve diş rahatsızlıklarında kullanılan 3d röntgen kısmi bölgeye uygulandığı için yaydığı radyasyon etkisi de az miktardadır. Alt çene yahut üst diş bölgesi ayrı ayrı çekildiğinde bu etki daha da az olur.

Randevu Al