fbpx Skip to main content

İmplant Destekli Köprü

İmplant destekli köprü yapımı oldukça rahat bir uygulamadır. Bir yada birden fazla diş kayıplarında implant köprü oldukça rahat ve sağlıklı bir uygulamadır.

444 39 77

Birden fazla diş kayıplarında protez kullanımını her hasta kullanmamaktadır. Özellikle de hareketli protezler, hem görsel hem kullanım açısından her yaş grubu için önerilmez. Ancak implant uygulaması estetik arayan hastalarda çok başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Çene kemiğine yerleştirilen metal vidalar sayesinde diş kökü görevi görüyor. Böylece üst diş ile çene kökü arasında bağlantı oluşturuluyor. Ardından diş görünümünde olan aparat implant üzerine yerleştiriliyor. Son olarak da porselen diş takılıyor. Bu işlem birden fazla diş kayıplarında da uygulanıyor.

İmplant Destekli Köprü Yapım Süresi Ne Kadar?

İmplant yapım aşaması geçildikten sonra çene yapısı ve dişlerin ölçüsü alınır. Dijital ortamda diş son şeklini alır. Ardından laboratuvar ortamında hazırlanır. Bu süre bir ile iki hafta kadar sürer. Bu süre zarfında ortalama üç seans hekime gidilir. Eksikler ve genel muayene yapılır. En geç iki hafta içerisinde implant destekli köprü işleminiz yapılmış olur.

Her Dişe Bir İmplant Mı Gerekiyor?

Birden fazla boşluk olan dişlerde, implant destekli köprü uygulanır. Geleneksel diş köprülerinde yan dişler kesilip destek sağlanır. Ancak bu uygulamada üç, dört diş kaybı yan yana olsa dahi, iki adet implant ile köprü yapılması mümkündür. Boş alanların iki ucuna birer adet implant yerleştirilir. İki diş implant olan tarafta kalır. Orta alanda bulunan diş ise implantlar sayesinde tutunur ve yerleştirme işlemi yapılır.

İmplant Destekli Köprü Avantajları

Bu işlemin en önemli özelliklerinden bir tanesi de;

  • Köprü uygulanırken sağlıklı dişlere zarar vermemesidir. İmplantlar aracılığı ile köprü sabitlenir ve yandaki dişler zarar görmez.
  • Diğer bir güzel tarafı da doğal diş gibi sabit olmasıdır. Çene köküne yapılan işlem ile doğal diş rahatlığı sağlanıyor.
  • Üzerine bir de estetik görünüm düşünüldüğü için, diğer köprü çeşitlerine fark attığını söylemek mümkündür.
  • Bazı uygulamalarda köprü işlemi, hoş görüntü oluşturmaya biliyor. Özellikle de daha küçük yaşlarda olan hastalar için bu istenmeyen bir durum. İmplant destekli köprü ile doğal ve belli olmayan bir işlem uygulanmış oluyor.

Ayrıca implant, içeriğindeki malzemeden dolayı uzun ömürlü bir maddedir. Bu da avantajlı olmasını sağlıyor.

İmplant Üstü Köprü Bakımı

Yapay bir uygulama olduğu için biraz daha özen isteyen temizlik gerektiriyor. Doğal dişlere nazaran yıpranması, etkilenme oranı, içeriğindeki maddeler temizlikle doğru orantılıdır. Uzun ömürlü bir kullanım istiyorsanız;

Günde iki kez diş fırçalamayı, ağız bakım suyunu ihmal etmeyiniz. Ayrıca besinler konusunda da hassas olmalısınız. Sert, kabuklu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Her ne kadar sağlam bir yapı üzerine yapılmış da olsa, üzerinde bulunan porselen diş zarar görebilir.

Randevu Al