fbpx Skip to main content

Yine çoğu insanın yanlış yorumladığı bir konu.

Diş taşı temizliği dişe zarar verir mi? Hayır. İnsanlardan genelde şöyle duyumlar alıyorsunuzdur;
dişlerimi temizlettim sızlamaya başladı..
dişlerimi temizlettim hep boşluk kaldı araları..
dişlerimi temizlettim car car car zarar verdi minelerime…
dişlerimi temizlettim hemen renkleşmeye başladılar.. gibi.

Şimdi; hepsine tek tek cevap vermeye çalışalım. Diş taşları dişler düzgün fırçalanmadığında diş yüzeyinde kalan plak tabakası ile tükürüğün birleşmesi ile oluşur. Bu derecesine göre büyüklükler gösterebilir, bazen o kadar büyük diş taşları oluyor ki diş etlerini hatta kemiği itekliyor, yani aslında kök yüzeyi çıkmış oluyor. E bizde ordaki diş taşlarını temizlediğimiz de açığa çıkan kök yüzeyi sızlama yapıyor. Yani orda hiç diş taşı olmasa ya da düzenli aralıkla temizlense diş taşı diş etini ve kemiği iteklemeyip kök yüzeyi açığa çıkmayacak böylelikle sızlama da olmayacak.

Diğer konu, diş taşlarını temizlediğimizde boşluk kalmıyor aslında anatomik olarak olması gereken boşluklar onlar, ama öyle alışılıyor ki normali garip gelmeye başlıyor insana ???? Ve tabii ki diş taşı temizliği de minimal de olsa dişe travma yapıyor. Bu travmanın kendini yenileyebilmesi yine 3 hafta; doğal olarak bu 3 haftada yine renklendirici maddelerden (çay,kahve,sigara vb) uzak duruyoruz. Yoksa hemen eski renkleşmeler geri gelir.

Kısacası düzenli aralıklarla yani 6 ayda bir diş taşı temizliği yaptırmanız gerekiyor. Bu şekilde yapıldığı sürece bu yukarda söylenen şikayetlerinizden hiç birisi olmaz. Herkese sağlıklı diş taşsız günler diliyoruz ????

Author Dişçim İstanbul

More posts by Dişçim İstanbul