Diş fırçası nasıl olmalıdır ?

Diş fırçasının bilinmesi gereken özellikleri vardır ve bu özelliklere uygun olarak diş fırçası seçimi yapılmalıdır. İdeal bir diş fırçası orta sertlikte olmalıdır. Ne çok sert nede çok yumuşak kıllara sahip olmalıdır. Her zaman yuvarlatılmış naylon kıllardan yana tercih yapılmalıdır. Fırça başı ise küçük olmalıdır. Küçük başlı fırçalarda her zaman daha iyi bir fırçalama yapılabilmektedir.

Diş fırçası ne zaman değiştirilmelidir ? Ortalama kaç ay sonra diş fırçası değiştirilir ?

Diş fırçanızın kılları paralelliğini kaybetmişse değiştirilme vakti gelmiş demektir. Bu çok önemli bir konudur. Zamanı geçmiş olan bir diş fırçasının kullanılmaya devam ettirilmesi dişlere zarar verebilmektedir. Diş fırçaları ortalama olarak 3. ayın sonunda değiştirilmesi gerekir. Bazı durumlarda diş fırçaları 1. ayın sonunda teller paralelliklerini kaybeder bu durumda yanlış diş fırçalanması ve diş fırçalarının aşırı bastırılmasından kaynaklanmaktadır.

Diş fırçaları nasıl saklanmalıdır ?

Diş fırçaları fırçalandıktan kısa bir süre sonra kuruyacak şekilde ve diğer diş fırçaları ile temas etmeyecek şekilde saklanmalıdır.

En az kaç diş fırçası kullanılmalıdır ?

En az iki adet diş fırçası kullanılmalıdır. Bir diş fırçası tam olarak kurumadan kullanılırsa yumuşak kalır ve işlevini tam yerine getiremez. Diğer kuru olan fırça ile dişlerinizi fırçalarsınız.

Hastalıklarda diş fırçalarının değişmesi gerekir.

Özellikle kış aylarında grip salgını fazlalaşır. Evdeki bireylerin hem diş sağlığı hem de diğer gribal enfeksiyonların ve hastalıkların buluşmaması açısından başkasına ait olan bir diş fırçası ile dişlerin fırçalanmaması gerekmektedir. Bu durumda olan hastaları ise diş fırçalarını değiştirmeleri gerekmektedir.

Diş fırçalama işlemi sonrasında diş fırçasının arındırılması nasıl olmalıdır ?

Diş fırçalama işlemi sonrasında diş macununun diş fırçanızdan tamamen arındırıldığına emin olmalısınız ve diş fırçanızı bol su ile durulamalısınız.

 

Çocuklar için nasıl diş fırçası seçilmelidir ?

Çocuklar için diş fırçaları genelde eczanelerde satılan çocuğunuzun ağzınıza uygun büyüklükte yumuşak kıllara sahip olan bir diş fırçası seçmelisiniz. Çocuklar için yetişkinlerin kullanmış olduğu diş fırçaları aşırı derecede sert gelebilir ve çocuğunuzun süt dişlerinde bu fırçalar aşınmalar yapabilir. Bu nedenle sizlerin kullanmış olduğunuz diş fırçalarıyla çocukların dişlerini fırçalamamalısınız. Çocukların diş fırçaları 2-3 aylık periyodlarda değiştirilmelidir.

WhatsApp chat