fbpx Skip to main content

Diş fırçası nasıl olmalı?

Diş fırçası, bilinmesi gereken özelliklere sahiptir ve diş fırçası seçimi bu özelliklere uygun olarak yapılmalıdır. İdeal bir diş fırçası orta sertlikte olmalıdır. Ne çok sert ne de çok yumuşak kıllara sahip olmamalıdır. Daima yuvarlak naylon kılları tercih etmelisiniz. Fırça başlığı küçük olmalıdır. Küçük başlı fırçalarla her zaman daha iyi fırçalama yapılabilir.

Diş fırçası ne zaman değiştirilmelidir? Ortalama olarak, diş fırçası kaç ay sonra değiştirilir?

Diş fırçanızın kılları paralelliklerini kaybetmişse, değiştirme zamanı gelmiştir. Bu çok önemli bir konudur. Eski bir diş fırçası kullanmaya devam etmek dişlere zarar verebilir. Ortalama 3. ayın sonunda diş fırçaları değiştirilmelidir. Bazı durumlarda diş fırçaları 1. ayın sonunda paralelliklerini kaybederler, bu durumda yanlış diş fırçalama ve diş fırçalarına aşırı basınç neden olur.

Diş fırçaları nasıl saklanmalıdır?

Diş fırçaları fırçalamadan kısa bir süre sonra kuruyacak ve diğer diş fırçaları ile temas etmeyecek şekilde saklanmalıdır.

En azından kaç tane diş fırçası kullanılmalıdır?

En az iki diş fırçası kullanılmalıdır. Diş fırçası tamamen kurumadan kullanılırsa yumuşak kalır ve düzgün çalışamaz. Dişlerinizi diğer kuru fırçayla fırçalayın.

Hastalıklarda diş fırçası değiştirilmelidir.

Özellikle kış aylarında grip salgını artmaktadır. Hem diş sağlığı hem de diğer grip enfeksiyonlarını ve hastalıklarını önlemek için evdeki bireyler dişlerini başkasına ait diş fırçası ile fırçalamamalıdır. Bu durumdaki hastalar diş fırçalarını değiştirmelidir.

Diş fırçalamadan sonra diş fırçası nasıl arındırılmalıdır?

Fırçalamadan sonra diş macununun diş fırçanızdan tamamen çıkarıldığından emin olmalı ve diş fırçanızı bol su ile yıkamalısınız.

Çocuklar için diş fırçası nasıl seçilir?

Çocuklar için, genellikle eczanelerde satılan, çocuğunuzun ağzına uyacak boyutta yumuşak kıllı bir diş fırçası seçmelisiniz. Yetişkinlerin çocuklar için kullandıkları diş fırçaları son derece sert olabilir ve bu fırçalar çocuğunuzun süt dişlerinde aşınmalara neden olabilir. Bu nedenle kullandığınız diş fırçaları ile çocuk dişlerini fırçalamamalısınız. Çocukların diş fırçaları 2-3 ayda bir değiştirilmelidir.

Author Dişçim İstanbul

More posts by Dişçim İstanbul