fbpx Skip to main content

Herkesin merak ettiği, halk arasında yanlış yorumlanan hatta bazı meslektaşlarımızın bile yanlış yorumladığı konuya açıklık getirmek isteriz.

Diş beyazlatma dişe zarar verir mi?

Cevabımız tabii ki HAYIR.

Basitçe sınıflandırırsak, dişlerimizin ağız içinde görünen kısmına “kuron” denir. Kuron ise üç bölümden oluşur; hepimizin bildiği “mine” tabakası yani dış tabaka, minenin hemen altında bulunan “dentin” tabakası ve en içerde ise “pulpa” yani sinir tabakası bulunur.

Bunu neden anlatıyoruz ?

Bilinenin aksine aslında dişlerimize rengini veren tabaka mine değil dentin tabakasıdır. Evet çok şaşırdınız, dahası da var.

Bizim klinik şartlarda dişleri beyazlatmak için, lazerle beraber uyguladığımız JEL, mineyi geçip dentin tabakasına gitmek zorundadır.

Eğer dentin tabakasına ulaşmazsa beyazlatma işlemi başarısız olur.

Şimdi, beyazlatma ajanı bizim sağlam mineyi geçip nasıl dentine ulaşacak?

İşte burada hikaye başlıyor..

Sürdüğümüz JEL mine tabakasındaki mini minnacık, gözün değil mikroskopla zor görülen delikleri(por) büyütüyor, büyütüyor ki içeriye geçip dentine ulaşabilsin.

Klinik uygulama sırasında ne kadar büyütürse beyazlatma o kadar başarılı olur. Bizim JEL de görevini iyi yapabilmek için büyüttükçe büyütüyor ve mutlu son beyazlatma ajanı dentin tabakasına ulaşıp, o tabakanın rengini değiştiriyor.

Ama bizim JEL o kadar büyüttü ki delikleri, onların tekrar eski haline gelmesi 21 gün yani 3 haftayı buluyor, ve ilk 2 günde en hızlı şekilde küçülüyor. Doğal olarak ilk 2 gün dişlerimiz çok hassaslaşıyor ve sızlıyor.

İşte herkesin merak ettiği cevap;

Diş beyazlatma, dişlerimize aslında zarar vermiyor sadece minedeki deliklerimiz büyüdüğü için sızlama ve hassasiyet yapıyor

Aynı şekilde bu yüzden biz 21 gün boyayıcı maddelerin (kahve, sigara, tütün, puro, kırmızı şarap, salça, patlıcan vb) kullanılmasını istemeyiz. Delikler açık olduğu için bu renkleştirici maddeler daha çabuk dişe nüfus ederler.

Herkesi bembeyaz gülüşler için beyazlatmaya bekliyoruz. ????

Author Dişçim İstanbul

More posts by Dişçim İstanbul