Porselen Zirkonyum

Estetik Tedaviler Randevu Al

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Diş kaplamalarında kullanılan birkaç tane madde vardır. Uygulanması aşamasında ise iki türlüdür. Metal destekli kaplama, metal desteksiz kaplama. Arka dişlerde çok fazla önemsenmemesi de görünen ön dişlerde metal destekli kaplama estetiği bozmaktadır. Ayrıca diş eti sağlığı açısından da avantajlı bir yapıya sahiptir. 

Zirkonyum maddesi nedir? 

Sıcağa dayanıklı, renk geçirgenliği olan beyaz renkte, diş yapımında kullanılan dayanıklı bir maddedir.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Kaplama işlemi farklı maddeler ile yapılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de zirkonyum maddesi ile yapılandır. Yapım aşamaları genel olarak şu şekilde gerçekleşir:

 • İlk muayenede dişteki hasar tespit edilir. Dişte oluşan sorun kaplama işlemi gerektiriyorsa hasta koltuğunda müdahale edilir.
 • Lokal anestezi  uygulanır. Kısa süre içerisinde uyuşma gerçekleşir. 
 • Sonraki aşama dişin inceltilme işlemidir. Özel aletler yardımı ile diş çevresi ve uçları inceltilir. 
 • İnceltmenin amacı, üzerine yerleştirilecek olan kaplamanın kaba ve ağız yapısına büyük gelmemesi içindir. 
 • Daha sonra ağız içi temizlenip dezenfekte edilir. 
 • Ardından diş ölçüsü alınır. 
 • Dişlerin inceltilmesi nedeni ile görüntüsü pek estetik durmayacaktır. Geçici diş kullanmanız gerekebilir. Bunun için beklemenize gerek yoktur. 
 • Diğer taraftan doğal dişleriniz göz önüne alınarak zirkonyum kaplama için renk seçimi yapılır. 
 • Hasta düşüncesi de alınarak renk belirlenir. Ancak bazı hastalar, kendi diş tonundan daha açık renkler seçebiliyor. Unutulmamalıdır ki esas olan doğal görüntü yakalamaktır. 
 • 5 ila 7 gün içerisinde zirkonyum kaplama dişiniz hazır olur. 
 • Gelen kaplama geçici olarak dişinize yapıştırılır. 
 • Geçici yapıştırılmasının sebebi bir sorun yaşandığı takdirde kolayca çıkarılıp düzeltme yapılması içindir. 
 • Geçici takılan zirkonyum kaplamalar, hastanın ağzında 7 ile 10 gün kadar değerlendirilir. 
 • Ardından 6 ayda bir hekim kontrolü için muayeneye gidilir. 

Zirkonyum Abutment Nedir?

Zirkonyum maddesi çeşit olarak tektir. Sadece renk konusunda çeşitlilik sağlar. Zirkonyum abutment ise uygulamanın adıdır. Ön dişlerde estetik kaygı önemlidir. Bu nedenle implant yapılması gereken dişlerde implant ile protez arasında olan bölgeye doğal görünüm kazandırmak için abutment denilen madde kullanılır. Amaç görüntüyü doğal kılmaktır. 

Zirkonyum kaplamayı herkes yaptırabilir mi?

Diş sorunu, kaplama gerektiren herkes zirkonyum kaplama yaptırabilir. Ancak 20 yaşına kadar çene gelişimi ve buna bağlı olarak diş eti genişlemesi oluşabilir. Bu nedenle hastanın gelişim sürecini tamamlaması önerilir. 

Zirkonyum kaplama kullanım süresi ne kadar?

Diş sağlığınıza önem verdiğiniz takdirde uzun yıllar kullanılabilir. Bu konuda kesin bir zaman diliminden bahsedilemez. Kişiye özel yapılar olduğu için kullanımı, bakımı, aşınma oranı, doğal dişte oluşan tahribat gibi etkenler süreyi etkiler. 

Zirkonyum kaplama yaptıranlar neler yiyemez?

Kaplamalar için genel bir yasak ve kural yoktur. Doğal dişler için sakıncalı olan; kabuklu gıdaları diş ile kırma, aşırı soğuk ve sıcak yiyecek tüketme, sakız gibi akışkan yapışanı olan şeyler, zirkonyum kaplama için olumsuz karşılanır. Bunlar haricinde herhangi bir yasak söz konusu değildir. 

Zirkonyum dişlerde renk değişimi olur mu?

Doğal dişler canlı olduğundan gıda ve içeceklerden etkilenir. Ancak yapay kaplama olan zirkonyum leke ve renk değişimi konusunda etkilenmez. Zaman içerisinde beyazdan sarıya dönüşmez. Ancak yine de dikkatli ve temiz kullanım önemlidir. 

Zirkonyum yapısı diş ile uyumlu mu?

Metal kaplamalar dişe zarar verebilir. Özellikle de diş etinde morarma, ağızda kokuya neden olabilir. Ancak zirkonyum, yapısı gereği dişe ve diş etine uyumludur. Ayrıca alerjik reaksiyona karşı da metal içermediği için hastayı ikinci bir işlemden kurtarır . Diş eti hastalıklarına da neden olmaz. 

Zirkonyum kaplama düşer mi?

Kaplama uygulanan dişlerde genel olarak düşlerde bu risk yaşanmaktadır. Ancak zirkonyum kaplamada bu ihtimal çok daha düşüktür. Ancak doğal dişin bazı nedenlerden dolayı çürümesi sonucu dişte incelme kırılma meydana gelir. Bu da üstte yer alan kaplamanın genişlemesine boşluklar oluşmasına neden olur. Böyle bir durumda hekiminize giderek sorunu çözebilirsiniz. 

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları 

Kaplama tercihinizde zirkonyumu tercih etmek için çok fazla neden vardır. Bunlardan bazıları;

 • Doğal diş minesi ışığı geçiren bir yapıdadır. Zirkonyum da aynı şekilde ışığı geçiri. Böylece mat görüntü oluşu önlenir. 
 • Kaplama işleminde doğal görüntü oluşması için inceltme ve kesme işlemi daha fazla yapılırken zirkonyum kaplamada bu işlem daha azdır. 
 • Hassasiyet minimum seviyeye indirilir.
 • Diş altına uygulanan metal kaplamalarda diş eti uyumsuzluğu daha fazla görülür. Ancak zirkonyum kaplama diş ile uyumludur. Diş etine zarar vermez. 
 • Kaplama yapıldıktan bir süre sonra diş eti çevresinde morumsu renkler oluşur. Bu metal kullanımından kaynaklanır. Ancak zirkonyum bu renge sebebiyet vermez. 
 • Diş altı metalden kaynaklı alerjik reaksiyon olabilirken zirkonyum kaplamada metal olmaması nedeni ile bu sorun yoktur. 
 • Renk değişimi neredeyse olmaz. ( bu biraz da ağız bakımı ile ilgilidir.)
 • Ağızda tat değişimi ve koku meydana gelmez. Diş altı metal kaplamalarda bu sorunlar yaşanabiliyor. 
 • Özellikle ön dişlerde görüntü oldukça önemlidir. Kaplama yaptırmanız gerekiyor ise kesinlikle zirkonyum kaplama tercih etmelisiniz. Doğal görünüşü, diş eti çevresinde oluşabilecek morumsu renk oluşturmaması, diş renginin matlaşmıyor olması estetik açısından önemlidir.

Zirkonyum Kaplama Yapılmayan Durumlar

  Bu konuda hekim kararı da önemli olmakla birlikte şu durumlarda zirkonyum kaplama yapılması önerilmez:

 • Diş kayıplarının aralıkları fazla olduğunda, yani yan yana birden fazla dişe kaplama uygulanması gerektiğinde zirkonyum kaplama pek tercih edilmez. Nedeni ise zirkonyumu destekleyen diş olmadığında arada kalan kaplamalarda kırılma riski fazlalaşır. Ancak hasta ısrarla zirkonyum kaplama isterse; implant uygulaması yapılarak desteklenir. Sonrasında zirkonyum diş üzerine yerleştirilir. Bu da maliyeti arttıran bir işlemdir. 
 • Diş kemiği yaşa bağlı olarak gelişim gösterir. 18 yaş altı çocuklarda gelişim devam ettiği için zirkonyum kaplama yerine alt metal destekli kaplama uygulanılması önerilir. 

Zirkonyum Kaplamanın Garanti Süresi 

Kaplamalar, kullanılan malzemeye, çeşite ve ekstra destekleme içerebilen uygulamalardır. Zirkonyum kaplama, dayanıklı, doğala yakın bir içeriğe sahiptir. 

Kullanım süresi, garanti verme açısından farklılıklar gösterir. Diş hekiminin uzmanlığı ve kullandığı malzeme kaliteli ise süre 5 ile 8 yıl arasına kadar uzar. Düzenli doktor kontrolü, dikkatli bakım, hassas kullanım ile bu süre 10 yıla kadar çıkabilir. 

Zirkonyum Kaplama Fiyatları 2019

Zirkonyum maddesi tercih eden hastalara ilk muayenede bilgi verilir. Yapılacak diş sayısı, uygulanan yöntemler, hekim profesyonelliği, ek işlemler gibi birçok faktör fiyatı ekler. Ancak genel bir kaplama yaptırma işlemi, orta düzey bir aile için uçuk fiyatlarda değildir. Ekstralar maliyeti artırıyor. Aşağıdaki formu doldurarak kişiye özel fiyat vermemizi sağlayabilirsiniz.

 

İLETİŞİM

Çekmeköy: Güngören Mahallesi, Turgut Özal Cd. No:73, 34788 Çekmeköy/İstanbul

Kadıköy: Sahrayıcedid Mahallesi, Atatürk Cd. No:36, 34734 Kadıköy/İstanbul

Nişantaşı: Harbiye Mah. Abdi İpekçi Cad.No:40 K:2 Azer İş Merkezi 34367 Nişantaşı-Şişli/ İstanbul

Çağrı Merkezi: 444 39 77

E-posta: info@discimistanbul.com.tr

WhatsApp chat