fbpx Skip to main content

Koruyucu Fissür

Çocuğunuzun dişlerini çürüklere karşı koruyun! Koruyucu fissür örtücü ile güçlü ve sağlıklı dişler için ilk adımı atın. Hemen randevu alarak onların gülüşünü geleceğe taşıyın!

444 39 77

Çocukların ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemli bir uygulamadır. Belirli yaş dönemlerinde çocuklarda meydana gelen çürük dişlerin önlenmesi için yapılır.

Çocuklar için önemli olduğundan bahsettiğimiz fissür koruyucu, aslında yapının adıdır. Fissür, azı ve arka öğütücü dişlerde bulunan girintili, yarık şeklindeki oyuklara verilen isimdir. Arka dişler geniş ve büyüktür. Çiğneme görevindeki bu dişlerin yapısı, düz ve kaygan değildir. Girinti çıkıntı oluşumu bulunan oyuklarda genellikle çürükler baş gösterir. İlk olarak o bölge hasar görür.

Koruyucu Fissür Ne İçin Yapılır?

Bu uygulama, çocukların dişlerini korumak amacı ile yapılır. Azı ve arka dişler yemek öğütücü görevinde olduğundan, dişlerin oyuk yerlerinde kalıntılar mevcuttur. Zaman içerisinde bu yemek artıkları dişe zarar verir. İyi bir bakım yapılmazsa çürüğe neden olur.

Koruyucu fissür, bu çürüğü önlemek, arka dişleri korumak için uygulanır. Böylece çocukluk döneminden itibaren dişlerin bakımlı olması amaçlanır.

Herkes Yaptırabilir Mi?

Koruyucu fissür, her yaşa uygulanan bir yöntem değildir. Süt dişlerine yapılabilir. Özellikle de 6 yaş grubunda arka dişlerin çıkmaya başlaması ile bu uygulama yapılır. Bunun dışında 10 yaşına kadar olan çocuklara da uygulanabilir.

Ancak 3 yaşın altındaki çocuklara uygulanması önerilmez.

Koruyucu Fissür Uygulaması

Bu yöntem oldukça basit bir uygulama ile yapılır.

  • Diş yüzeyi dezenfekte edilir.
  • Özel fırça ile temizlenerek kalıntı olmaması sağlanır.
  • Ardından özel solüsyon ile fissür uygulamasına zemin hazırlanmış olur.
  • Son olarak yarıklardan fissür akıtılır.
  • Sıvı ve akışkan bir madde olduğu için oyuklara akarak yerini bulur.
  • Ardından sıvının donması için özel bir alet ile yaklaşık 2 dakika kadar ışık işlemi uygulanır.
  • Fissür koruyucu, çok fazla uygulanmadığı için kesme, düzeltme gibi işlemlere gerek duyulmaz. O nedenle sadece ışık ile dondurma işlemi yapılır.
  • Böylece dişin yüzeyinde daha az girinti çıkıntı oluşmuş olur.

Fissür Koruyucu Acıtır Mı?

Bu işlem kesinlikle ağrı ve sızıya neden olmaz. Çocukların diş hekimi korkularını yenmeleri için olumlu bir uygulama diyebiliriz.

Fissür Koruyucu Ne Kadar Sürede Yapılır?

Bu uygulamada her diş için 3 dakikalık bir zaman dilimi yeterli olur. Sıvı yarıklara girdikten sonra özel ışık yardımı ile kurutulup sertleşmesi sağlanır.

Fissür koruyucu Ne Sıklıkla Yapılır?

Bu uygulama sürekli yenilenen bir işlem değildir. Bir kez yapıldıktan sonra belirli aralıklarla hekim muayenesi olunur. Aşınma, zedelenme, kırık gibi durumlarda, hekim hasarlı bölgeyi onarır.

Fissür Koruyucu Kaç Yaşına Kadar Kullanabilirim?

Belirli bir yaş aralığı olmadığını söyleyebiliriz. Fakat uygulamadan sonra dişlerinize iyi bakar, temizliğine özen gösterirseniz 20’li yaşlara kadar kullanılabilir.

Fissür Koruyucu Çocuğa Zarar Verir Mi?

İçerisinde bulunan etken madde çocuklara zarar vermez. Hekim tarafından rahatlıkla uygulanabilir.

Diş Yüzeyi Fissür ile Örtülünce Yükseklik Oluyor Mu?

Çok ince ve sıvı bir tabaka şeklinde uygulandığı için yükseklik teşkil etmez. Sadece oyuklar bir tık daha düzleşmiş olur.

Fissür Koruyucu Anestezi Gerektirir Mi?

Dişlere herhangi bir değişiklik ve işlem yapılmaz. Sadece akışkan madde yüzeye akıtılır. Bu nedenle anesteziye gerek yoktur.

Fissür Koruyucu Çürüğü Tamamen Engeller Mi?

Bu noktada çocuğun ağız ve diş sağlığına dikkat edip etmediği önemlidir. Çürük oluşumunu engellemek için alınan bir yöntemdir. İleriki yaşlara kadar diş çürükleri oluşumundan korunmanın en önemli yöntemi diyebiliriz.

Fissür Koruyucu Fiyatı

Fissür koruyucu fiyatları ağız yapısına göre değişiklik göstermektedir. Kişiye özel fiyat almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Randevu Al