fbpx Skip to main content

İnvisalign Tedavisi

Invisalign ile gülüşünüzü yeniden şekillendirin. Şeffaf, çıkarılabilir plakalar sayesinde diş düzeltme deneyimini estetik, konfor ve pratiklikle birleştirerek, her anınızda güven dolu bir gülümseme elde edin.

444 39 77

Bu uygulama daha çok ortodontik uygulamada çığır açmıştır. Telsiz diş düzeltme uygulaması olarak da bilinir. Dişlere yerleştirilen şeffaf plaklar aracılığı ile bu işlem uygulanmaya alınır.

İnvisalign Nasıl Uygulanır?

Bu işlemi uygulayan hekimin, invisalign uygulama sertifikasına sahip olması gerekir. Özel bir hazırlık gerektiren bu uygulama için son teknolojiden bolca faydalanılır. İlk muayenede işlerdeki hasar tespit edilir. Dolgu, kaplama, implant gibi tedavilere gerek olup olmadığı saptanır. Ardından bu işlemler gerekli ise yapılır ve sonra invisalign uygulaması için ölçü alınır. Dijital destekli 3 boyutlu ortamda dişlerin planlaması yapılır. Ardından plakların hazırlanmasına geçilir. Plak, ince ve şeffaf bir yapıdır. Her diş için ayrı ölçülerde hazırlanır. Hareket mesafesi 0.05 mm olarak tasarlanılır.

Ayrıca kısa aralıklarla bu plaklar değiştirilir. Yaklaşık kullanım süresi, 13 ile 15 gün arasında değişir. Plaklar tamamlandıktan sonra hastanın dişlerine yerleştirilir. Oldukça rahat ve basit bir yöntemdir.

İnvisalign Kullanımı

İnvisalign, kullanımı oldukça basittir. CAD-CAM yöntemi ile hazırlanmış olan yapılar, dişlere kolaylıkla takılabilir. Diş yapınızın birebir şekline göre olduğundan dişe kolayca yerleştirilir. Ardından hekiminizin tarifi doğrultusunda 15 güne kadar kullanılacaktır. 15 gün sonunda plaklar değiştirilecektir.

İnvisalign Ağrı Yapar Mı?

Şeffaf yapılı invisalign, dişe takıldığında ağrı sızıya neden olmaz. Birkaç gün diş üzerinde baskı oluşturabilir. Bunun sebebi ise dişlerin düzelmesi nedeni ile 0.5 mm kadar düzeltme yapılması beklendiği içindir. Bu baskı hissi en fazla üç gün hissedilebilir.

İnvisalign Her Yaşa Uygun Mu?

Diş ve diş etlerine zarar vermeyen bir uygulamadır. Bu yüzden hemen herkese uygulanabilir. Ancak küçük çocuklarda, süt dişini çıkarmış olması gerekir. Süt dişlere uygulanamayacağı için o dönemi geçmiş olması şarttır.

Bir istisna da ciddi sorun teşkil eden diş yapıları içindir. Dişte bulunan aşırı çapraşık dişlere bu uygulama pek önerilmez.

İnvisalign Ne Kadar Süre Kullanılır?

Bu uygulamanın süresi kişiden kişiye değişebilir. Dişlerin durumu, yası, bakımı gibi unsurlar süreyi uzatır yada kısaltır. Ortalama süresi 9 ile 15 ay arasındadır. Bu süre içerisinde 15 gün arayla değiştirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Dişlere Kaç Plak Takılır?

Dişlere tam plak uygulaması yapılmak zorunda değil. Her 15 günde bir ölçüsü değiştirilen plaklar ile değiştirilmesi gerekiyor. 15 gün boyunca 0,25 ile 0,5 mm kadar düzeltme mesafesi olarak düşünülür. Bu nedenle yeni invisalign,, bu orana göre hazırlanmış olur.

Günde Kaç Saat Takılması Gerekir?

Plaklar günün büyük bir kısmında dişlerde kalmalıdır. Yaklaşık 20 ile 22 saat arası dişlerde olması gerekir. Yemek yerken yahut bir şeyler içerken de çıkarabilirsiniz.

İnvisalign ile Diş Teli Arasında Ne Gibi Fark Var?

Diş telleri, estetik olarak görünümü olumsuz etkiler. Ancak invisalign uygulama ile bu görüntü oluşmaz.

Dişte metal olmadığı için yara, kaşınma, alerji gibi sorunlar yaşanmaz.

Diş teli tedavisine göre daha basit ve ağrısız bir yöntemdir.

Diş teli, konuşmada zorluk yaşayabilir, bazı kelimeleri telaffuzu zorlaştırabilir. Fakat invisalign uygulamada bu durumlar yaşanmaz.

Temizlik açısından diş teli oldukça uğraştırıcıdır. Aralıkları, boşlukları, diş arkasını iyice temizlemek gerekir. Tel olduğu için, bu işlem hayli zaman alır. Ancak invisalign, takıp çıkarması oldukça kolay bir malzemedir. Hatta yemek yerken çıkarıp sonra tekrar takabilirsiniz.

Özel günlerinizde, diş teli ile görünmek oldukça rahatsız edici olabilir. Çıkarıp geri takmak gibi bir durumda olmadığından bu görünümü saklayamazsınız. Ancak invisalign, bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Diş teli tedavisi süresi ile invisalign tedavi süresi arasındaki fark da yabana atılır bir durum değil. Benzer sorun yaşayan hastalar için iki ayrı yöntem kullanıldığında diş teli tedavi süreci biraz daha uzun olmaktadır. Bu da hasta için olumsuz bir durumdur.

Invisalign- Telsiz tedavinın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken estetik görünüm sunmasıdır. Kısaca Invisalign- şeffaf plak tedavisi, ortodontik tedavi ihtiyacı olan hastaların kozmetik hassasiyetleri de göz önünde tutularak, braket kullanmadan istedikleri gülümsemeye kavuşmaları için geliştirilmiş bir tekniktir. Bu teknik sadece belirli vakalarda diş teline alternatif olabilir.

Şeffaf braket kullanımı hasta açısından da oldukça rahattır. Kullanılan plaklarlar tedavi süresinde hasta tarafından takıp çıkartılabildiğinden, beslenme ve ağız bakımında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Randevu Al