fbpx Skip to main content

Diş Protezi

Gülüşünüzdeki eksik parçayı tamamlamak için hazır mısınız? Profesyonel protez diş çözümlerimizle, sağlıklı ve estetik bir gülümseme için hemen randevu alın!

444 39 77

Protez, diş uygulamalarında pek tercih edilmeyen, son çare olarak uygulanan bir yöntemdir. Dişte hasarlı bölgenin düzeltilmesi amaçlanır. Bu mümkün olmuyorsa proteze başvurulur.

İki çeşit protez türü vardır. Bunlar;

Hareketli Diş Protezi

Bu protez türünü, dişlerinin büyük kısmını kaybeden yada tamamını kaybeden hastalar kullanır. Takıp çıkarılabilir olması bazı hastalar için avantaj iken bazıları için büyük sorundur. Genellikle yaşlılarda görmeye alıştığımız için sadece yaşlı insanlar kullanır algısı vardır. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Genç yaşta tüm dişlerini kaybeden kişiler de azımsanacak seviyede değil.

Hareketli protezler de kendi içerisinde 5 bölüme ayrılır.

Tam Protezler

Halk arasındaki adı, takma diştir. Hasta, dişlerinin tamamını kaybetmişse uygulanır. Kolayca takılıp çıkarılabilir. Sert, küçük çekirdekli( incir, çilek vb.), yapışkan özellikli( sakız) yiyecekler bu protez için uygun değildir. Bu yapay dişlerin temizliği oldukça önemlidir. Günlük çıkarılıp yıkanması şarttır.

Yapım aşaması da oldukça uzundur. Tüm dişlerin ölçüsü alınıp hazırlandığından birkaç kez kontrole ve denemeye gidilir.

Hassas Tutucu

Çıt çıt protez olarak da bilinir. Bu kaplama türünün en büyük rahatlığı çengellerinin olmamasıdır. Geçmişte sadece arka dişlere tutunarak destek sağlanırken şimdi buna gerek kalmadan ön dişlere bile uygulanıyor. Hassas tutucu protezler, kısmi diş kayıpları olan hastalarda uygulanır. Diğer kaplamalar gibi bunda da günlük çıkarma ve temizleme söz konusudur.

İmplant Üstü Hareketli Protez

Bu protez de yine tüm diş kayıpları yaşayan hastalara uygulanır. Farkı ise;

Çene kemiğine yerleştirilen implant ( titanyumdan yapılma vida) sayesinde yapay diş oluşturulur. Gereksinime göre 4 kadar implant yerleştirilebilir. Kemiğe oturtulan yapay diş, protez tutuculuğu görevini üstlenir. Sağlam ve daha hoş bir görünüm elde edilir.

Bölümlü (Kancalı) Protez

Dişlerin büyük bir bölümü kaybedildiği durumlarda doğal dişlere kroşe denen kancalar vasıtası ile tutturulması işlemidir

Doğal diş ile bağlantılı olduğundan diğer hareketli dişlere nazaran daha iyi durumdadır.

Kaplama Yapımı Aşamaları

Ölçü

İlk seansta diş eti kontrol edilerek ölçü kaşığı aracılığı ile ölçüm işlemi gerçekleştirilir.

Model Hazırlama

Alınan ölçüler hazırlanma aşamasına geçilir. Çene yapınız da göz önünde tutularak diş üç boyutlu kalıba şekil verilir.

Gülüş Hattı, Yükseklik ve Çizgi Belirleme

Dişlerin gülümseme hattını, yüksekliği çene yapısına göre ayarlanır ve şekli netleşir.

Diş Provası

Dişe son hali verilerek hastanın üzerinde provası yapılır. Görüntüsü, yüksekliği, eksikleri fazlalıkları dişe oturması gibi her yönden incelenir. Sıkıntılar var ise giderilir ve son şekli verilir.

Son İşlem

Eksikler giderildikten sonra takıma hazır hale gelir. Artık kullanmaya hazır.

Diş Protezi Fiyatları

Diş protezi fiyatlarının belirlenmesi; yapılacak kaplama malzemesi, tüm diş kaybı, implant üstü kaplama ve daha pek çok etken fiyatı etkilemektedir. Kişiye özel protez kaplama fiyatı için aşağıdaki formu doldurarak iletebilirsiniz.

Randevu Al