Zirkonyum maddesi hem diş hem diş eti acısından oldukça uyumlu bir maddedir. Özellikle de diş  kaplama işleminde çokça tercih edilir. Porselen diş kaplamalar ile kıyaslandığında oldukça avantajlıdır.

Neden Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum maddesi metal içermez. Metal içermemesinin diş ve diş eti acısından birçok avantajı bulunur.  Hem görünüm hem sağlık yönünden zirkonyum kaplama metal türlerden kendini ayırır.

  • Metal içerikli kaplamalar diş eti çekilmesine neden olur. Buna karşın zirkonyum diş kaplama diş eti çekilmesine sebebiyet vermez.
  • Ağız tadında değişikliğe neden olmaz.
  • Ağız kokusuna neden olmaz.
  • Metal kaplamalarda sıkça görülen diş eti kapatmaları, morartılar, zirkonyum kaplamada görülmez.
  • Porselen kaplamanın ışık geçirgenliği yeterince yoktur. Zirkonyum diş kaplama ışık ve ısı geçirgenliği oldukça yüksek maddeler içerir.
  • Doğal dişe zarar vermez.
  • Porselen diş kaplamalara nazaran oldukça estetik görüntüsü vardır.
  • Kaplamaların geneli zaman içerisinde renk değişimine uğrar. Ancak zirkonyum kaplamalarda renk değişimi yaşanmaz. Yüzeyi kaygan ve tartar oluşumuna neden olmaz.
  • Kırılma, düşme, çatlama gibi sorunlar normal durumlarda görülmez. Ancak sert kabuklu yiyecekler yerken dikkatli olmakta fayda var. Bu durum doğal dişler için de geçerlidir.
  • Düşme durumu genelde doğal dişin alt kısasında çürümesi nedeni ile gevşeyerek meydana gelir. Kendiliğinden düşme gibi bir durum söz konusu değildir.

Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Sürede Yapılır?

Zamandan tasarruf ederek gülüş tasarımından faydalanabilmenin en kolay yollarından bir tanesi de zirkonyum diş kaplamadır. Diğer kaplama türlerine göre ciddi anlamda zamandan tasarruf edilen bir uygulamadır. Ortalama 8 ile 10 gün arasında tüm işlemler bitmiş oluyor. Tabi bu süre dışınızın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ekstra uygulama gerektirmeyen ortalama bir zirkonyum kaplama için bu süre fazlasıyla yeterli oluyor.

Zirkonyum Kaplama Doğal Dişe Zarar Verir Mi?

Etken maddesi diş ve diş eti için oldukça idealdir. Kesinlikle doğal dişlerinize zarar vermez. Isı ve ışık geçirgenliği sayesinde doğal dişleri korur.

Zirkonyum Diş Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Genellikle estetik kaygı taşıyan hastalarda bu uygulama tercih edilir. Ön dişler için de oldukça idealdir.

Ayrıca kırık dişlerde de zirkonyum iyi bir kapatıcıdır.  Doğal diş yüzeyine uygulandığından olumsuz görüntüler kısa sürede kapanır.

Diş aralıkları fazla olan hastalar da zirkonyum uygulamasını rahatlıkla yaptırabiliyor. Aralıkları kapatmak için oldukça basit ve etkin bir yöntemdir.

Çapraşık dişlerden muzdarip  olan hastalar zirkonyum sayesinde bu sıkıntıdan kurtuluyor.

Düzensiz diş dizimi sorunu için de yine zirkonyum büyük bir kurtarıcı oluyor denilebilir.

Sigara, kafein gibi yiyecek ve içeceklerden dolayı aşırı derecede diş rengini bozan hastalar da zirkonyum diş kaplama yaptırabiliyor. Bazı durumlarda diş beyazlatma yöntemi yeterli olmuyor. Bu noktada bir çok renk seçeneği bulunan zirkonyum diş kaplama devreye giriyor.

Zirkonyum Kaplama Sağlıklı Dişime Zarar Verir Mi?

Porselen kaplama yapılırken bazı durumlarda doğal diş epey zarar görebiliyor. Hatta yan dişler bile kesilip inceltiliyor. Bu durum pek istenilen bir şey değil. Kimse sağlıklı dişlerine zarar gelsin istemez.

Zirkonyum kaplamada böyle bir uygulama yapılmaz. Diş yüzeyine yapıştırma yöntemi ile sabitlendiği için dişlere asla zarar vermez.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Zirkonyum diş kaplama maliyeti hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Bu yöntem kişiye göre olduğundan her aşama farklı şekilde ve gereklilik doğrultusunda yapılmaktadır. Her hastanın diş yapısı, uygulanan yöntemi, kullanılan yahut kullanılmayan malzemeleri farklıdır. Net bir fiyat bilgisi için ilk muayene şart diyebiliriz.

WhatsApp chat