fbpx
Uygulamalarımız » Estetik Tedaviler » Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir?

Doğal dişler yapısı gereği ışık geçirgenliği olan ve yüzeyi renk değişimine uğrayabilir. Yemek kalıntısından  içeceklere kadar her şey diş yapısını etkiler. Zaman içerisinde sararma, tartar oluşumu gibi sorunlar yaşanır. Sabah – akşam dişler fırçalansa dahi ne yazık ki istenilen beyazlığa ulaşmaz. İşte bu noktada devreye diş beyazlatma (bleaching) yöntemi girer. 

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Dişlerinizin beyaz olmasını istiyorsanız şu iki yöntemden bir tanesini deneyebilirsiniz. Bilinen en etkili ve güvenilir yöntemlerdir. Bunlar :

Evde Diş Beyazlatma (Home Bleaching)

 Bu işlemi hasta kendisi uygular. Basit diş renklenmeleri için yapılan bir işlemdir. Hastanın diş ölçüleri alınır. Ardından alınan ölçü, plastik görünümlü bir maddeye yansıtılır. Bu madde diş kalıbı yerine geçer. Bu işlemler yapılırken hasta koltuğunda bekletilir. Ardından elastik yapıdaki maddenin içerisine dökülmek üzere sıvı bir renklendirici madde hazırlanır. Hasta sıvı dolu bu maddeyi evde dişlerine takar. 4 ile 8 saat kadar dişinde bekletir. Bu işlemi günlük olarak tekrar eder. Yaklaşık 5 hafta kadar bu işlem uygulanır. Ardından hekim onayı ile bırakılır. Bu süre, hastanın diş minesinin yapısına göre değişkenlik gösterir. 

Diğer bir beyazlatma işlemi ise:

Klinikte Diş Beyazlatma (Office Bleaching)

Beklemeden kısa sürede beyazlatma işlemi yaptırmak isteyenler, kendilerini hekime bırakırlar. Dişteki zorlu lekeler ve uğraştırıcı kalıntılar bu yöntemle bir yada birden fazla seans gerektirebilir. 

Beyazlatma İşleminde Dikkat Edilecek Hususlar

Sıcak-soğuk Hassasiyeti: Sıcak ve soğuk gıdalara karşı dişlerin aşırı reaksiyon göstermesidir. Beyazlatma işleminden sonra bu hassasiyet görülebilir. Ancak uzun sürmez. 

Diş Etlerinin Korunması: Dişi beyazlatmak amacı ile dişe uygulanan jel diş etleri ile temas ettiğinde tahribata neden olabilir. Evde diş beyazlatma yönteminde, diş kalıbının içerisine konan jel diş eti ile temas ettiği zaman peçete yardımı ile hemen alınmalıdır. 

Hekim kontrolünde yapılan beyazlatma işleminde ise hekiminiz diş eti bölgesine köpük benzeri bir koruyucu sıkarak beyazlatma işlemini yapar. 

Tütün Ürünleri: Sigara, nargile gibi tütün ürünleri diş minesinin rengini değiştirir. Beyazlatma işleminin ardından en az 3 gün sigaradan uzak durulması gerekir. Zaman içerisinde sigaraya bağlı olarak diş minesi renk değiştirebili. 

Ev Tipi Beyazlatma İşlem Süresi: Evde uygulanan bu yöntemde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da kullanım süresidir. Hekim kontrolü dahilinde yapılması ve zamanında bitirilmesi gerekir. Aksi halde diş beyazlatmak yerine diş minesine zarar verir. 

Beyazlatma Rutini: Beyazlatma işlemi yapılan dişler uzun süre kullanılabilir. Ancak bu, rutin kontrollere gitmek, diş sağlığına önem vermek, sigaradan uzak durmak vb. bağlıdır. 

Diş Beyazlatmanın Zararları

Her ne kadar olumlu bir işlem olsa da bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Dişte var ise kaplamalar zarar görebilir. Özellikle de alagram yapılı kaplamalarda buluna civa, beyazlatma işleminden zarar görebilir. 
  • Dolgu işleminiz var ise dolgu malzemesinde yumuşatma yapabilir. Bu da dişte çatlaklara neden olabilir. 
  • İşlem görmüş dişlerin yüzeylerinde pürüzlü bir tabaka yapabilir. 
  • Kaplama, dolgu gibi yapay diş görünümündeki maddeler ile beyazlatma işlemi gören doğal dişler arasında renk farkı oluşabilir. 

Beyazlatma İşleminden Sonra Diş Eski Rengine Döner Mi?

İşlemden sonra dişinizi nasıl kullandığınız ile doğru orantılı bir cevabı vardır. Zira günlük bakım yapmıyor, asidik, sigara gibi zararlı maddeler tüketiliyor, yılda 2 kez kontrole gitmiyorsanız ilk günkü beyazlığı kaybolur. Eski haline dönmezse de istediğiniz şekilde de kalmaz. 

Diş Beyazlatma Fiyatı

Kişiye özel diş beyazlatma fiyatı almak için aşağıdaki formu doldurunuz.

smiles

Daha çok gülümseyin diye!

Instagram

WhatsApp chat